Terveyskeskuksen tiedote influenssa A(H1N1) -tilanteesta Salossa 6.11.2009 klo 15.00
Terveyskeskuksen tiedote influenssa A(H1N1) -tilanteesta Salossa 6.11.2009 klo 15.00
- Influenssaepidemia on etenemässä. Erityisesti kouluikäisiä lapsia ja lisääntyvästi myös nuoria työikäisiä on sairastunut influenssan kaltaisiin oireisiin.
- Osassa kouluja on kymmeniä hengitystieoirein sairastuneita oppilaita ja myös henkilökuntaa on sairastunut. Moisionkoulun oppilaista n. 20% (90) oli 5.11.2009 poissa koulusta. Keskustan koulussa poissaolot ovat jo vähenemässä. Useimmat viime viikolla sairastuneet ovat jo toipuneet. Tauti on levinnyt koululuokittain ja perheittäin. Pienillä ala-asteen kouluilla maaseutualueella on poissaoloja toistaiseksi vähän.
- Pandeemisen A(H1N1)-viruksen aiheuttamaksi on testein varmistettu parikymmentä tapausta, lapsilla ja nuorilla työikäisillä.
- Rokottaminen pandeemista influenssaa vastaan alkoi Salossa 23.10.2009 influenssapotilaita hoitavan terveydenhuollon työntekijöiden ja raskaana olevien rokottamisella.
- 6kk-35kk ikäisten terveiden lasten rokottaminen on alkanut 6.11.2009. Pienten lasten ja riskiryhmiin kuuluvien 3-64-vuotiaiden rokottaminen jatkuu viikolla 46, mikäli pandeemista influenssarokotetta on jäljellä.
- Salon terveyskeskus on saanut yhteensä 6000 rokoteannosta. Rokotuksia on annettu tähän mennessä n. 4700. Seuraava rokote-erä Saloon saadaan todennäköisesti viikolla 46.
- Kausi-influenssarokote voidaan riskiryhmiin kuuluville antaa samanaikaisesti pandeemisen rokotteen kanssa.
- Terveyskeskuksen tiedossa ei ole vakavia oireita aiheuttaneita influenssatapauksia.
- Influenssatiedotetta päivitetään viikoittain tai tarvittaessa useammin.
Johtava lääkäri
Katso myös:
www.thl.fi
Pandemic (H1N1) 2009 (Maailman terveysjärjestö, WHO)
Pandemic (H1N1) 2009 (Euroopan tautikeskus, ECDC)
2009 H1N1 Flu (Swine Flu)(CDC)
Julkaistu: 6.11.2009 15:34
<<
Takaisin