Suomeksi | På svenska | In English  
Etusivu Asukkaalle Matkailijalle Opiskelijalle Kesäasukkaalle Muuttajalle Yrittäjälle Työnhakijalle
Etusivu > Matkailijalle > Metsähallitus hakee uusia eväitä Teijon alueen käytön monipuolistamiseen

Metsähallitus hakee uusia eväitä Teijon alueen käytön monipuolistamiseen

Metsähallitus aloittaa Teijon retkeilyalueen hoito- ja käyttösuunnitelman uusimisen. Suunnitelman avulla Metsähallitus pyrkii osaltaan monipuolistamaan retkeilyalueiden käyttöä. Hoito- ja käyttösuunnitelma tähtää alueen luonto- ja kulttuuriarvot huomioivaan maankäytön ja toimintojen kehittämiseen.

Jo nykyisellään Teijon retkeilyalueella on suuri merkitys Salon seudulle. Vuonna 2008 Teijon retkeilyalueella kirjattiin yli 75 000 käyntikertaa. Vasta valmistuneen selvityksen mukaan Teijon retkeilyalueen virkistyskäytön kokonaistulovaikutus paikallistaloudelle on 3,8 miljoonaa euroa ja kokonaistyöllisyysvaikutus 46 henkilötyövuotta. Alueiden vahvuuksia ja kehittämismahdollisuuksia kestävästi hyödyntämällä kävijämääriä voidaan kasvattaa, mikä edistää alueesta paikallistaloudelle koituvia hyötyjä.

Suunnitelma kattaa retkeilyalueen lisäksi Teijon ylänkö Natura -alueen sekä joitakin muita valtion hallinnassa olevia alueita. Tällainen on esim. Isoholman saari Teijon selällä. Suunnitelmassa sovitetaan yhteen virkistyskäytön, suojelun ja muun käytön, kuten metsätalouden, virkistyskalastuksen ja metsästyksen, tavoitteet.

Suunnitelman arvioidaan valmistuvat alkusyksystä 2010.

Alueen keskeiset arvot ohjaavat toimenpiteitä

Suunnitelma tulee olemaan vahvasti käytäntöön toimeenpantava asiakirja. Siinä määritellään alueen nykytilakuvauksen pohjalta suunnitelma-alueen keskeiset arvot sekä niihin kohdistuvat uhkatekijät. Uhkien torjuminen ja muu kehittäminen määritellään tavoitteenasettelussa, josta puolestaan johdetaan tavoitteiden toteutumiseen tähtäävät käytännön toimenpiteet.

Uusi suunnittelutapa on jatkuva prosessi. Seuranta ja arviointi sekä niiden pohjalta tapahtuva toiminnan joustava muuttaminen on keskeisessä roolissa. Se pakottaa arvottamaan, tekemään valintoja ja kohdentamaan toimenpiteitä.

Suunnittelu yhdessä paikallisyhteisön kanssa

Teijon alueen Hoito- ja käyttösuunnitelmaa laadittaessa hyödynnetään mm. vuonna 2006 tehdyn Meri-Teijon matkailun kehittämissuunnitelmaa (Master Plan).

Koko suunnittelun ajan sidosryhmillä ja kansalaisilla on mahdollisuus vaikuttaa suunnitelmaan. Hankkeen yhteistyöryhmään kootaan keskeiset alueella toimivat tahot. Verkkosivut avataan osoitteeseen www.metsa.fi/teijosuunnittelu ja sinne voi tehdä ehdotuksia ja antaa palautetta. Suunnitelman edetessä tullaan järjestämään myös yleisötilaisuus. Suunnitelma valmistuu alkusyksystä 2010.

Suunnitelman laatiminen on osa valtioneuvoston hyväksymää Etelä-Suomen metsien monimuotoisuusohjelmaa 2008-2016 (METSO). Samanaikaisesti Teijon retkeilyalueen hoito- ja käyttösuunnitelman kanssa, laaditaan vastaavat suunnitelmat myös Evon ja Ruunaan retkeilyalueille.

Suunnittelualueen kartta (pdf, 635 kt)

Teijon retkeilyalue (www.luontoon.fi)

Julkaistu: 3.12.2009 10:54

<< Takaisin

Sinua palvelee

Salon Matkailijaneuvonta
p. (02) 7337 637


Kauppakeskus Plaza 2 krs
Vilhonkatu 8
24100 Salo

Palvelupiste avoinna:
ma-pe klo 9-20
la klo 9-18
kesäsunnuntaisin klo 12-16

Esitejakelupiste avoinna aina kauppakeskuksen ollessa auki.

Matkailupalvelutiedustelut, esitejakelupiste, ryhmävaraukset, ajo-ohjeet ja muut matkaan liittyvät yksityiskohdat.

Voit lähettää myös matkailuun liittyvää palautetta, ideoita ja kysymyksiä osoitteeseen